sobota, 28 listopada 2015

Fiszki metodą 5s - nauka słówekFiszki metodą 5s - nauka słówek

Chciałabym zaprezentować Wam sposób na naukę słówek metodą 5s z którego korzystam od czasu, gdy poznałam metodę – ponad 2 lata. Metoda 5s polega na nauce odczuwania języka obcego, dlatego też sposób ten będzie angażował wasze uczucia.  Sposób ten z tradycyjnymi fiszkami ma tylko tyle wspólnego, że słowa także zapisujecie na karteczkach. Na tym podobieństwo się kończy. Cała reszta jest już inna.
Metoda 5s nie uczy języka tłumaczyć, ale odczuwać, dlatego na kartkach nie będziesz zapisywać słówek w języku polskim – wyłącznie w języku obcym.
Nauka języka polega na tym, że nowe słowa przyswajamy podświadomie i skupiamy się na tych słowach, które już znamy i rozumiemy. Dlatego w metodzie 5s większą wagę przywiązujemy do słówek, które już dobrze znamy i choć odrobinę odczuwamy.

Pozwolę sobie opisać w punktach przygotowanie pojedynczej fiszki metodą 5s:


1. Przygotuj sobie karteczki lub kup gotowe karteczki w sklepie na stoisku z artykułami papierniczymi.

2. Znajdź jakieś nowe słowo, które chcesz opanować. Załóżmy, że tym nowym słowem jest słówko: fist.

3. Zapisz to słówko z jednej strony kartki (bez tłumaczenia i bez transkrypcji). Słówko fist w języku angielskim znaczy tyle, co pięść. Teraz Twoim zadaniem jest odnaleźć w pamięci słowo powiązane z fist, które samo przyjdzie Ci na myśl – które znajdziesz w głowie bez pomocy słownika.
Przykładowo mi nasuwa się słówko hand. Odwracam zatem kartkę i zapisuję z drugiej strony kartki słówko hand.

4. I teraz bardzo ważne: stronę kartki ze słówkiem, które już znam (hand) oznaczam na przykład krzyżykiem – najlepiej w rogu kartki.

5. Wykonaj w taki sposób kolejne fiszki do około 20 sztuk.

6. Gdy już mam tak przygotowane fiszki. Biorę je i trzymam krzyżykiem na wierzchu. Zawsze kartki będziesz trzymać krzyżykiem na wierzchu. Zawsze zaczynaj przekładanie fiszek mając słówka, które znasz już na wierzchu – to jest niezwykle ważne, bo uczy Cię skupiać się na tym co zrozumiałe, a nie na tym czego jeszcze nie rozumiesz.

7. Na wierzchu pierwszej fiszki widzisz słówko hand. Teraz postaraj się przypomnieć sobie, kiedy ostatnio widziałeś jakąś dłoń. Gdy już to zrobisz, zobacz, jakie słówko jest z drugiej strony. Z drugiej strony znajduje się oczywiście nowe słówko fist. Teraz połącz dwa słówka hand-fist i przypomnij sobie, kiedy ostatnio widziałeś dłoń złożoną w pięść.

8. Gdy przerobisz 20 fiszek, możesz wykonać kolejne 20 sztuk.

9. Przekładając fiszki, odkładaj na bok, te które rozwinęły Twoją świadomość. Rozwój świadomości w metodzie 5s jest podstawą nauki języka. Polega to na tym, że gdy o czymś myślisz, następnie większą uwagę zwracasz na daną rzecz. Przykładowo, gdy następnym razem uważniej spojrzysz na czyjąś dłoń lub pięść wiesz, że rozwinąłeś swoją świadomość – odłóż zatem karteczkę na bok. Teraz znasz słówko fist i możesz je wykorzystać, by opanować kolejne nowe słówko, które połączysz ze słówkiem fist. W tym przypadku na wierzchu kartki będzie słówko fist, a nowe dopiszesz z drugiej strony kartki.

    

              

Jestem ciekawa Waszych opinii. Jeśli macie jakieś pytania, z chęcią odpowiem, pomogę.

10 komentarzy:

 1. A jak uczyć się słowa abstrakcyjne takie jak np.: nice, awsome, beauty, itd?

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak uczyć się tą metodą zdań? Przecież w jezyku polskim też nie rozmawiamy słówkami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja robię to w taki sposób, że zapisuję jakieś przykładowe zdanie z tym słówkiem z drugiej strony kartki. Przykłady można wziąć z internetu. Jednak nie staram się tłumaczyć całego zdania, ale skupiam się na tych słówkach dla których staram się przypomnieć rzecz, którą ostatnio widziałam np. czyjąś dłoń, gdy mam słówko hand.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak tą metodą uczyć się czasowników,bo przecież nie jest możliwe przyporządkowanie jednego czasownika do jednej,określonej rzeczy?

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozumiem, że chodzi Panu o odmianę przez czasy? Najlepiej z okolicznikami czasu np.: wczoraj - myłem się, dzisiaj - idę, jutro - zrobię itd.

  OdpowiedzUsuń
 6. A jeśli chodzi o naukę samych czasowników, to ten sposób jest do tego stworzony. Proszę zwrócić uwagę na to, że większość czasowników dotyczy jakieś rzeczy. Na przyklad mówimy: prać koszulę. Zawsze coś pierzemy, nie istnieje ten czasowników, który opisywałby czynność samą w sobie - nie wiem czy to Pan rozumie? Zasada jest taka, że na wierzchu zawsze piszemy słowo,które już znamy np: koszula a z drugiej strony nowe słowo np. prać. Później łączy Pan dwa słowa i wychodzi prać koszula i przypomina Pan sobie taką sytuację, kiedy ktoś prał jakąś koszulę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten sposób nauki słownictwa nadaje się świetnie na początek do opanowania około 2 tysiące podstawowych słówek z języka obcego, ale także do słówek branżowych. Do bardziej wyszukanych słów sposób ten już nie jest tak skuteczny z tej racji, że trudno zdobyć doświadczenia np. trudno opanować tym sposobem słowo rotmistrz, bo jak często widzimy osobę w funkcji rotmistrza?

  OdpowiedzUsuń
 8. Dlatego też warto uczyć się z listy 2 tysięcy najczęściej używanych słówek w danym języku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na słowa rzadko używane jest inny sposób, który poznałam. Wpisuje Pan w grafikę google dwa słowa razem np.: building-scaffolding, gdzie słowo building jest słowem znanym, a scaffolding nowym słówkiem do opanowania. Ten sposób jest skuteczny w przypadku rzeczy czy zjawisk, które rzadko mamy okazję dostrzec. Dzięki temu można rozszerzyć zasób słownictwa nawet do 4-5 tysięcy. Nastepnie na tym zdjęciu znajdujemy jak najwięcej szczegółów. Szczegóły są istotne, bez nich nie da się zapamiętać samych słów. Tak to wygląda w grafice google: https://www.google.pl/search?newwindow=1&hl=pl&biw=1280&bih=631&site=imghp&tbm=isch&sa=1&q=building-scaffolding&oq=building-scaffolding&gs_l=img.3...268925.273659.0.274551.14.11.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.img..14.0.0.qwueE1GhkO4#imgrc=kPr7p4-6ooxHaM%3A

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja słówek uczyłam się online poprzez moduł słówka na stronie: Angielski dla początkujących Online Są tam listy słówek pogrupowane w kategorie wraz z tłumaczeniem, poprawną wymową i przykładowymi zdaniami z ich użyciem. Do tego dodając je do powtórek system sam przypomina nam o ich powtarzaniu za kilka dni.

  OdpowiedzUsuń