piątek, 27 listopada 2015

Angielski z ESKK – kurs – moja opiniaAngielski z ESKK – kurs – moja opinia

angielski eskk opinia
Z kursami z ESKK do nauki języków, w tym angielskiego zapoznałam się jeszcze na samym początku, gdy ESKK wchodziło na rynek polski. Nie było wtedy jeszcze internetu i kursy z ESKK wtedy wydały mi się bardzo rewolucyjne i proste do nauki. Można było wtedy jeszcze zamówić darmowy fragment i przekonać się osobiście w domu, jak przebiega nauka. Dzisiaj kursy angielskiego z ESKK są zmienione, już nie tak proste, jak pierwotna wersja. Są bardziej kolorowe, bogate w zdjęcia i ilustracje, ale zdecydowanie bardziej pogmatwane, niż ta pierwsza wersja od której zaczynałam.

Moja przygoda z nauką języków zaczęła się właśnie od ESKK, jednak pomimo moich początków z tą metodą, nie jestem jej fanką z racji choćby tego, że jest to metoda tłumaczeniowa.
Metody tłumaczeniowe mają tą podstawową wadę, że uczą języka w sposób nienaturalny tj. wtedy, gdy w myślach pojawia się tłumaczenie, gdy chcesz coś powiedzieć, zrozumieć czy napisać. Dzisiaj do moich ulubionych metod nauki języków należy SITA i Metoda 5s. Skupmy się jednak na kursach językowych proponowanych przez ESKK.

Angielski ESKK – sposób nauki
Kursy angielskiego z ESKK podzielone są na poziomy zaawansowania. Oczywiście poziom pierwszy jest poziomem podstawowym. Zawiera on 20 zeszytów i około 1600 unikalnych słów z języka angielskiego zawartych w całym kursie. By opanować poziom podstawowy w trybie normalnym (1 zeszyt miesięcznie), musimy uczyć się 20 miesięcy. Moim zdaniem to sporo czasu, jak na opanowanie języka w stopniu podstawowym.

Poziom trudności w nauce z ESKK
„Przetrwają tylko najsilniejsi!” To cytat z Epoki Lodowcowej, który dość precyzyjne opisuje poziom trudności w kursach z ESKK. Otóż poziom trudności nie jest jednakowy przez cały czas trwania nauki. Poziom ten wzrasta z miesiąca na miesiąc i nauka jest coraz trudniejsza, coraz więcej czasu zajmuje i oczywiście, jest coraz bardziej zniechęcająca. Moim zdaniem do końca kursu mogą dotrwać albo osoby najbardziej uzdolnione, albo osoby najbardziej zdeterminowane, a najlepiej i uzdolnione, i zdeterminowane jednocześnie. Wszystkich innych najprawdopodobniej zniechęci wzrastający poziom trudności i jak również to, że musisz poświęcać coraz więcej czasu na powtórki, a coraz mniej czasu zostaje na naukę. Przykładowo do moich ulubionych metod należy metoda 5s w której właściwie nie ma powtórek, a poziom trudności z czasem maleje, a nie wzrasta, tak jak ma to miejsce w kursach z ESKK. Należy też pamiętać, że w kursach masę miejsca poświęca się na powtórki, a do tego po 4 zeszytach przychodzi zeszyt-powtórka, gdzie nie ma nauki, a jedynie powtarzanie materiału z ostatnich 4 miesięcy.

Powtarzanie to nie nauka
Tego przez lata nie rozumiałam, dlaczego nauka angielskiego z ESKK na początku jest tak przyjemna, a z czasem coraz mniej. Dzieje się tak ponieważ wszystkie metody tłumaczeniowe do których należy także metoda z ESKK polegają na powtórkach, a powtarzanie to nie jest nauka. Jeśli szukasz nieustannej przyjemności z nauki języka angielskiego poszukaj metod, które nie opierają się na tłumaczeniu i powtórkach, ale na odczuwaniu języka.

Zalety ESKK - angielski i inne kursy językowe

Systematyczność, która motywuje
Początkowo kolejne zeszyty, które przychodzą regularnie w odstępach miesięcznych motywują dalszej nauki. Z czasem jednak, gdy masz zaległości w nauce, może się zdarzyć, że nawet i systematycznie dosyłane nowe zeszyty nie będą już tak motywować do nauki, jak na samym początku.

Możliwość kontaktu z nauczycielem
W cenę kursów wliczona jest możliwość kontaktu z nauczycielem, któremu możemy wysłać odrobioną pracę domową, którą otrzymamy sprawdzoną i poprawioną. Zaliczam to do niewątpliwych zalet kursów z ESKK, choć muszę też przyznać, że z czasem coraz trudniej jest odrabiać prace domowe, ponieważ poziom trudności systematycznie wzrasta.

Dostęp do różnych poziomów zaawansowania
Eskk ma najbardziej rozbudowaną ofertę zarówno jeśli chodzi o poziomy zaawansowania, jak i języki obce. Tak duża oferta może sugerować, że do tej pory zdobyli dużą liczbę zadowolonych klientów skoro byli w stanie swoją ofertę rozbudować do takiego stopnia.

Możliwość zmiany tempa nauki
Z ESKK masz możliwość zmiany tempa nauki. Możesz uczyć się:

  • 2 zeszyty miesięcznie (tempo przyśpieszone)
  • 1 zeszyt miesięcznie (tempo normalne)
  • 1 zeszyt co drugi miesiąc (tempo wolne)

Wady kursów językowych z ESKK

Ograniczony zasób słownictwa
Pomimo ukończenia wszystkich poziomów zaawansowania tj. początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany, poziom słownictwa nie przekroczy 4 tysięcy unikalnych słów, co stanowi około 30% tego co potrzeba, by porozumiewać się na podobnym poziomie, co Anglik, który na ogół zna około 15 tysięcy słów – w zależności od wykształcenia. Dlatego nie dziw się, że pomimo zainwestowania kilku tysięcy w kursy z ESKK i kilka lat nauki, Twój poziom znajomości angielskiego wciąż nie będzie taki, jakiego zazwyczaj oczekujemy po ukończeniu poziomu zaawansowanego. Dodatkowo dotarcie do poziomu zaawansowanego wymaga nie lada zdolności i wytrwałości, których większość osób nie posiada. Co więcej, jeśli przerwiesz naukę, wiele z opanowanego materiału zapomnisz i kontynuacja na wyższym poziomie zaawansowania bez powtórzenia większości materiału będzie utrudniona.

Opis gramatyki i odmiany przez czasy w cenie kursu
W kursach do nauki angielskiego z ESKK dużo czasu poświęca się na opis zasad gramatycznych i odmianę przez czasy, co moim zdaniem przy tak wysokiej cenie za 1 zeszyt z płytą znacznie obniża wartość kursu. W końcu zasady gramatyczne i odmianę przez czasy można znaleźć w jednej książce w cenie 40 zł. Dlaczego mam płacić za tego typu informacje zawarte w tak drogim zeszycie? To trochę tak jakby sprzedawać bazarowe kolczyki w opakowaniu Apartu.

Metoda tłumaczeniowa
Wadą kursów językowych z ESKK jest to, że to metoda tłumaczeniowa, która polega na tym, że w myślach korzystamy z języka ojczystego. To jest nauka bardzo nienaturalna i korzystanie z języka w taki sposób jest bardzo nieprzyjemne.

Wzrastający poziom trudności
Metody tłumaczeniowe, które oparte są na powtórkach  mają to do siebie, że z czasem jest coraz trudniej, ponieważ oprócz nauki musimy coraz więcej powtarzać. Inne metody takie jak SITA czy Metoda 5s nie opierają się na powtórkach, przez to można uczyć się zarówno szybciej, jak i zachować przyjemność z nauki.

Cena
Cena kursów ESKK jest też dosyć wysoka, szczególnie jeśli weźmiemy czas, który musimy poświęcić na naukę. Dodatkowo cena wydaje się większa, gdy weźmiemy pod uwagę to, że w momencie, gdy nie powtarzamy, możemy zapomnieć nawet 70% opanowanego materiału w okresie kilkunastu miesięcy od ostatniej powtórki. Oczywiście cena jest rozłożona w miesięcznych ratach i ta zależy od tempa nauki, którą wybierzesz.

Podsumowanie
Kursy językowe z ESKK nie są ani najlepsze, ani nie należą do najtańszych. Nie są też najgorsze, ani i najdroższe. Zaletą może być to, że część kursów językowych nie ma na rynku właściwie konkurencji – nie licząc systemów do nauki słówek z danego języka. Wybierając kursy językowe z ESKK musisz wziąć pod uwagę to, że poziom trudności systematycznie wzrasta, a w momencie ukończenia nauki będziesz tylko zapominał i to w zastraszającym tempie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz