środa, 18 listopada 2015

Metoda 5s vs. SITA – porównanie kursów do nauki angielskiego, opinia.Metoda 5s vs. SITA – porównanie dwóch kursów do nauki angielskiego, moja opinia.

W tym wpisie chciałabym porównać moje dwie ulubione metody nauki języków: metodę 5s i system do nauki o nazwie SITA.

To dwie odmienne metody nauki języka angielskiego, które jednak mają jedną wspólną cechę – nie są to metody tłumaczeniowe.

Na początek opiszę cechy wspólne obu metod. Zarówno metoda 5s, jak i SITA uczą języka za pomocą wyobrażeń i w oparciu o odwrócenie uwagi od słów, tekstu i nagrań. W obu metodach języka angielskiego uczysz się w sposób podświadomy. W jaki sposób? W taki, że teksty w języku angielskim mają za zadanie odwrócić Twoją uwagę od samego tekstu czy nagrań. Dzięki temu uczysz się uzyskując efekt „braku tłumaczenia” w myślach. Angielski zaczynasz rozumieć tak, jakbyś był Anglikiem. Metody tłumaczeniowe, w odróżnieniu wymuszają na Tobie tłumaczenie w myślach i język ojczysty pojawia się w Twoim umyśle zarówno, gdy  chcesz coś zrozumieć, powiedzieć czy napisać. Oczywiście nie jest to rzecz naturalna i metody 5s i SITA mają tutaj olbrzymią przewagę nad całą rzeszą metod, które można zaliczyć do tłumaczeniowych. To dlatego te dwie metody należą do moich ulubionych.

Druga cecha wspólna obu metod to podświadoma nauka. Nauka podświadoma polega na tym, że rozumiesz coś i nie musisz się nad tym zastanawiać, nie musisz sobie tego w myślach tłumaczyć. To też należy do niewątpliwych zalet obu metod, ponieważ świadome korzystanie z języka obcego jest bardzo męczące i oczywiście nienaturalne.

To tyle jeśli chodzi o cechy wspólne obu metod. Teraz czas na różnice. Zacznę od nauki angielskiego metodą 5s.

Angielski Metodą 5S

Metoda 5s odnosi się do pięciu zmysłów. Dlatego kursy angielskiego tą metodą odnoszą się do doświadczeń, które bezpośrednio doświadczasz za pomocą wszystkich zmysłów.
Kurs jest zbudowany w oparciu o same pytania, co może wydawać się dziwne, ale zrozumienie tego, dlaczego tak jest pozwala uczyć się będąc świadomym, że właśnie taki sposób, jest najbardziej zbliżony do naturalnego, gdy jako dzieci uczyliśmy się poznając język ojczysty w oparciu o tysiące zadawanych pytań. Pytania pozwalają odwracać naszą uwagę od tekstu i skupić się na pytaniu. Dzięki temu nie zatrzymujesz się na samym rozumieniu tekstu, ale idziesz znacznie dalej i kończysz myśląc o tym, co jest zawarte w pytaniu.

Brak pojedynczych słówek
 W kursie nie ma wyszczególnionych pojedynczych słówek, co jest typowe dla kursów metodami tłumaczeniowymi. Naukę rozpoczynasz od razu od odczuwania całych zdań. W kursie angielskiego metodą 5s są wytłuszczone jedynie pojedyncze słowa zarówno po stronie angielskiej, jak i po stronie polskiej. Dzięki temu wiesz, co oznacza przynajmniej jedno słowo w każdym zdaniu i na nim powinieneś się skupić. Resztę zdania powinieneś odbierać jako całość, nie starać się tłumaczyć na poszczególne słowa, ale zdanie połączyć jednym wyobrażeniem np.: ile krzeseł stało wokół ostatniego stołu, który widziałeś? Gdy już o tym pomyślisz teraz patrzysz na tekst w języku angielskim i myślisz o tym, starając się przypomnieć sobie ile krzeseł stało wokół ostatniego stołu, który widziałeś. Dzięki temu stopniowo zaczynasz myśleć w języku angielskim, ponieważ każde z pytań wymusza na Tobie myślenie! To jest moim zdaniem najważniejsze.

Brak opisu gramatyki i odmian przez czasy
Założenia metody 5s są takie, że nauka rozumienia gramatyki i nazywania czasów, to nie jest nauka języka, ale nauka o języku. Dlatego w kursie nie ma opisów gramatyki, nazywania czasów użytych w zdaniach. Są natomiast gotowe wyrażenia gramatyczne, które uczysz się odczuwać w sposób poprawny.

Odmiana przez czasy
W kursie, by łatwo można było uczyć się odmiany przez czasy, w zdaniach wraz z czasownikami dodano okoliczniki czasu, które pozwalają prawidłowo odczuwać poszczególne czasy jako: czas przeszły, przyszły lub teraźniejszy. Przykładowo jeśli w zdaniu pojawia się słowo „wczoraj”, wiesz automatycznie, że czasownik towarzyszący należy odczuwać jako czas przeszły. Dzięki temu uczysz się poprawnie odmieniać przez czasy nie zastanawiając się, jaki to czas.
To moim zdaniem jest dużym ułatwieniem, ponieważ naukę odmiany przez czasy i gramatykę zaliczam do najtrudniejszych w każdym języku. To zawsze stanowi duży problem dla osób uczących się języków obcych.

Metoda 5s rozwija umysł
Kolejnym założeniem metody 5s jest to, że nauka języka ojczystego stopniowo nas rozwija, dzięki temu możesz przyswajać coraz więcej słów o znaczeniu symbolicznym np. słowa takie jak „piękny”. Dlatego angielski metodą 5s opiera się na rozwoju u osób uczących się wyobraźni i koncentracji. W kursie są zawarte dwa rodzaje pytań – rozwijające wyobraźnię i koncentrację. System SITA w pewnym stopniu też rozwija wyobraźnię i dodatkowo wprowadza elementy relaksacyjne.

Unikanie powtórek
Metoda 5s tak jest skonstruowana, by można było uczyć się bez powtarzania. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dobranym pytaniom na przykład typu: Jaka była wczoraj pogoda? Dzięki temu wracając do kursu nawet dzień za dniem, za każdym razem będziesz miał inne doświadczenia, ponieważ pogoda zmienia się każdego dnia. System SITA ma gotowe teksty (w formie dialogów), które po kilkukrotnym przesłuchaniu mogą nudzić i zniechęcać do nauki, jeśli powtarzasz na siłę.

Praktyczność
Kursy Metodą 5s są niezwykle praktyczne, co pozwala uczyć się osobom, które mają mało czasu, dużo pracują, często podróżują itd. Przykładowo nagrania lektorów doskonale nadają się do nauki, gdy jeździsz samochodem, a sam kurs ma kartki, które możesz oderwać i umieścić w różnych miejscach np. na lodówce, na lustrze, szafie, tablicy korkowej i uczyć się przy okazji, gdy przechodzisz obok i masz tylko kilka sekund, by przeczytać kolejne pytanie, pomyśleć o tym i w efekcie głęboko poczuć.

Zasób słownictwa
Kończąc 1 i 2 część angielskiego metodą 5s możesz opanować ponad 5 tysięcy słów w sposób podświadomy.  W SITA nawet gdy przerobisz wszystkie dostępne kursy dla języka angielskiego, nie osiągniesz takiego poziomu znajomości słownictwa, choćby dlatego, że w kolejnych kursach wiele słów się powtarza, a im wyższy poziom zaawansowania, tym mniej jest nowych słów, a dużo powtórzeń tych, które już poznałaś. Przypomnę, że Anglik zna około 15 tysięcy słów i opanowanie takiego zasobu słownictwa pozwala osiągnąć mniej więcej podobny poziom znajomości języka, jak rodowity Brytyjczyk.

Cena
Różnica w cenie jest też bardzo istotna. Angielski metodą 5s w porównaniu do zasobu słownictwa, jest moim zdaniem najtańszy na rynku. Natomiast kursy SITA biorąc pod uwagę także cenę urządzenia są jednymi z najdroższych kursów do nauki angielskiego. Oceniając kursy według ceny biorę pod uwagę to, ile kosztuje opanowanie jednego słowa metodą 5s i systemem SITA.

Angielski system SITA

Urządzenie do osiągania stanu relaksu SITA
Cena urządzenia sięgająca blisko tysiąc złotych, to moim zdaniem gruba przesada. Jakość wykonania urządzenia i szacunkowy koszt produkcji moim zdaniem nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Cena detaliczna zatem moim zdaniem nie powinna przekraczać 200 złotych. Urządzenie nie jest niezbędne do nauki, ale uczy i pomaga osiągać stan relaksu. Podobnym urządzeniem do osiągania stanu relaksu i synchronizowania pracy obu półkul mózgowych jest Blue Watcher. Moim zdaniem jest to o wiele lepsze urządzenie i tańsze, które uczy  osiągać bardzo głębokie stany relaksu.

Podręcznik i nagrania lektorskie
Na nagraniach lektorskich są nagrane dialogi w dwóch tempach: wolnym i szybszym oraz słówka w języku angielskim i ich tłumaczenie w języku polskim. W metodzie 5s są nagrania lektorskie wyłącznie w języku angielskim. Zarówno w systemie SITA jak i w metodzie 5s do nagrań przechodzisz, gdy przeczytasz teksty w języku polskim. Dzięki temu, by zrozumieć nagranie możesz kierować się wyobrażeniem, a nie tłumaczeniem.

Ten sposób nauki system SITA pozwala omijać Ci tłumaczenie i uczyć się języka za pomocą uczuć – podobnie jak ma to miejsce w metodzie 5s.

Kiedy najpierw przeczytasz dialog z podręcznika do nauki angielskiego SITA, a następnie przesłuchasz odpowiednik w języku angielskim w stanie relaksu, to w momencie, gdy twoja uwaga jest odwrócona od słów (migające światło zsynchronizowane z oddechem), skupiasz się na przypominaniu sobie sytuacji na przykład miejsca, gdzie przeprowadzono dialog, tematu tego dialogu, ilustracji. Dzięki temu słowa i wyrażenia zawarte w dialogu przyswajasz na poziomie podświadomym.

Podsumowanie
Obie metody choć zbliżone do siebie i oparte na nauce odczuwania języka, różnią się między sobą. System Sita wymaga znacznego zaangażowania, wolnego czasu i także dużych nakładów finansowych w naukę języka angielskiego.

Co wybrać?
Jeśli masz dużo czasu, nie znasz podstawowych słów tj.:” thank you”,” please” itp., chciałbyś zacząć od samego początku i umieć zastosować język w prostych dialogach, wybierz system SITA, a następnie przejdź do metody 5s, by znacznie rozwinąć zasób słownictwa. Jednak, jeśli nie masz czasu, chciałbyś uczyć się wykorzystując nawet wolne sekundy, a do tego dużo podróżujesz i nie chcesz dużo wydawać – zacznij od metody 5s.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz