środa, 13 lipca 2016

Dlaczego w mojej opinii metoda 5S jest jedną z najszybszych metod nauki języka angielskiego?

            1. Uczysz się bez powtórek.
Być może tego nie zauważasz teraz, ale gdy powtarzasz to nie jest to już nauka. A ponieważ metody tłumaczeniowe oparte są na powtórkach, bardzo spowalnia to szybkość nauki języka. W metodzie 5S nauka angielskiego jest przemyślana inaczej. W kolejnych materiałach do przyswojenia jest już zawarty element powtórzenia, ale słowa poznajemy w nowych zdaniach. Dzięki eliminacji powtórek, cały czas się uczysz, co ma olbrzymie znaczenie dla szybkości nauki języka angielskiego.

            2. Omijasz gramatykę.
Kolejna rzecz, która spowalnia szybkość nauki języka angielskiego to nauka gramatyki, która nie należy do nauki języka, ale do nauki o języku. W metodzie 5S uczysz się języka angielskiego, a gramatyka jest zawarta w gotowych zdaniach do odczuwania, w efekcie możesz nie wiedzieć, jak nazywa się w języku angielskim czas przeszły, ale będziesz w stanie go poprawnie użyć. Paradoksalnie, osoby, które uczą się nazywać formy gramatyczne, znają nazwy, ale mają problem z użyciem ich w mowie.

3. Nie uczysz się pojedynczych słówek ale od razu całe zdania.
W nauce angielskiego nie chodzi tylko o szybkość nauki języka, ale także szybkość rozumienia języka. By rozumieć szybciej język angielski w metodzie 5S omija się naukę pojedynczych słówek i przechodzi od razu do nauki odczuwania całych zdań. Pozwala to w praktyce omijać tzn. „składanie słówek w całość”, co bardzo spowalnia wszelkie efekty i prowadzi zarówno do spowolnienia szybkości nauki, jak i szybkości korzystania z języka angielskiego.

      4. Uczysz się na poziomie podświadomym.
Być może nie jest to do końca zrozumiałe dlaczego podświadoma nauka przyśpiesza naukę angielskiego, ponieważ na co dzień, gdy mamy do czynienia z językiem ojczystym rzadko zastanawiamy się nad rozumieniem słów na poziomie świadomym. Podświadoma nauka niemniej jednak jest bardziej naturalna niż świadoma i umysł zwyczajnie przestaje się zajmować rozumieniem tego co opanował na podświadomym poziomie, a przyswaja tylko to, czego jeszcze nie rozumie. Dzięki temu nauka jest o wiele szybsza niż, gdy   wszystko musimy sobie w myślach tłumaczyć z angielskiego na polski i na odwrót.

            5. Uczysz się w wolnych chwilach, ale także w samochodzie.
Metoda 5S i kursy w oparciu o tę metodę zostały tak zaprojektowane, by można było wykorzystać naukę w wolnych chwilach. Przykładowo nagrania lektorskie są przerywane 8 sekundami, co pozwala na przykład z powodzeniem uczyć się w samochodzie nawet podczas wielogodzinnych podróży. Dzięki przerwom można uzyskać bardzo wysoki poziom skupienia na nagraniu, co w przypadku innych nagrań z innych kursów językowych nie jest już takie oczywiste. Dodatkowo kursy mają kartki, które można oderwać z podręcznika i przyczepić w dowolnym miejscu np. na lodówce, lustrze, drzwiach, w szafie itd. To pozwala uczyć się o tyle szybciej, bo wykorzystujemy każdą wolną sekundę, co w przypadku osób pracujących ma duże znaczenie.

Darmowe lekcje próbne angielskiego metodą 5S można pobrać na tej stronie.

1 komentarz:

  1. To prawda, ze w samochodzie trudno jest się uczyć języka. Trudno się skupić na tym. No chyba, że sluchasz w trakcie postoju, ale to żadna oszczedność czasu w takim wypadku.

    OdpowiedzUsuń