środa, 9 listopada 2016

Jak zapanować nad emocjami i poczuć się wspaniale?


Jak poczuć się lepiej w depresji bez leków?

Jak zapanować nad negatywnymi emocjami takimi jak: depresja, stres, złość, niepokój, lęk, rozpacz itd. i poczuć się wspaniale?

Oto moja recenzja Emocjonalnej Drogi.
Dzisiaj będzie o tym, jak poczuć się lepiej, zdecydowanie lepiej, a w końcu bardzo szczęśliwą osobą.

Jeśli w życiu chociaż raz dopadły Cię negatywne emocje takie jak: stres, niepokój, rozpacz, wściekłość, złość… Jeśli zostawił Cię chłopak lub dziewczyna. Jeśli w życiu straciłeś coś dla Ciebie cennego np.: bliską osobę bądź tracisz zdrowie, pracę, majątek, firmę, to jest to coś dla Ciebie. Właściwie to uważam, że Emocjonalna Droga będzie przydatna każdej osobie, która żyje i ma wrażliwość większą od skały. :)

Czym jest Emocjonalna Droga?

Emocjonalna Droga to zestaw szeregu emocji, które są ułożone od najniższych takich jak: lęk/rozpacz/depresja/bezsilność/brak poczucia własnej wartości, do najwyższych takich jak: entuzjazm, moc, szczęście, radość, zadowolenie, miłość. 

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami jak: stres, złość, przygnębienie...


Zawsze jesteś w jakimś nastroju: możesz czuć się bardzo dobrze, średnio, tak sobie, ale możesz czuć się źle i bardzo źle. My Polacy bardzo często jesteśmy przygnębieni. Trudno to dostrzec na co dzień, kiedy przebywasz w Polsce. Jednak wystarczy wyjechać na kilka miesięcy za granicę, a powrót może okazać się dość przykry, gdy spostrzeżesz te niezadowolone z życia twarze i wieczny pesymizm ogólnie panujący w społeczeństwie. Chcąc nie chcąc, jesteś pod wpływem tego ogólnego nastroju, jaki panuje pośród Nas Polaków. Emocjonalna Droga pozwala Ci poczuć się lepiej niezależnie od ogólnych nastrojów panujących w naszym społeczeństwie i niezależnie od okoliczności zewnętrznych.

Właściwie są dwie Emocjonalne Drogi: jedna dla osób z aktywnym zmysłem wzroku i druga dla osób, które mają aktywne zmysły: dotyku, słuchu, smaku i powonienia. Ja akurat według przeprowadzonego testu jestem wzrokowcem zatem korzystam z Emocjonalnej Drogi dla wzrokowców. 

Jak działa Emocjonalna Droga?

Emocjonalna Droga jest podzielona na 21 grup emocji. Gdy wiesz już czy jesteś wzrokowcem czy słuchowcem, to wybierasz to jak się czujesz (tutaj możesz otrzymać darmową wersję E.D.).
Możesz to zrobić na 2 sposoby:

 1.  Jeśli potrafisz nazwać aktualną emocję, którą przeżywasz np. złość, to wybierasz na emocjonalnej skali właśnie ten stan i słuchasz poleceń lektora, który sugeruje Ci kolejne, coraz wyższe emocje do odczuwania, gdzie punktem wyjścia jest oczywiście złość. 
 2.  Drugi sposób to taki, gdy nie potrafisz nazwać emocji, którą obecnie przeżywasz i korzystasz ze skali 10 stopniowej, gdzie 1 oznacza najgorsze stany równe rozpaczy, depresji, a 10 oznacza najwyższe stany równe takim emocjom jak: szczęście, miłość, moc, zadowolenie itd. Jeśli wybierzesz np. 5, to jest to w granicach niepokoju i od tego (wybranego przez Ciebie) stanu emocjonalnego słuchasz zaleceń lektora, który poprowadzi Cię ku coraz wyższym emocjom.


Cała Emocjonalna Droga składa się z 84 pytań (wersja darmowa z 21) nagranych przez lektora mężczyznę o bardzo sugestywnym głosie. Tak sugestywnym, że w tych najwyższych stanach emocjonalnych przechodziły mnie ciarki, gdy wczuwałam się w sugerowane emocje.
  
Po każdym pytaniu lektora następuje 25 sekundowa pauza, która pozwala Ci poczuć daną emocję. Tak więc nie musisz zatrzymywać odtwarzania, a tylko odczuwać kolejne pytania, które sugeruje Ci lektor i po prostu czuć się coraz lepiej.

Jeśli korzystasz z odtwarzacza i masz w ręku pilota, to możesz zatrzymać odtwarzanie pauzując je lub pominąć część pytań i przejść o kilka emocji wyżej. Na każdą emocję przypadają 4 pytania, zatem by pominąć daną emocję musisz pominąć 4 pytania i w taki sposób przechodzisz do kolejnej, o jeden stopień wyższej emocji/poziomu.

Co więcej, nie musisz przechodzić całej Emocjonalnej Drogi, ponieważ już odsłuchanie choćby jednego pytania i wczucie się w nie pozwala Ci poczuć się lepiej.

Jakie są moje wrażenia z używania Emocjonalnej Drogi?

Moje ogólne wrażenia biorąc pod uwagę skuteczność, bardzo sugestywny głos lektora, to że Emocjonalna Droga dostępna jest także w darmowej formie są bardzo pozytywne. Myślę, że bardzo wiele osób, które przeżywa bardzo trudne okresy w życiu skorzysta na tym „narzędziu” poprawy nastroju niezależnie od tego, jak obecnie się czują. Niezwykłe jest to, że możesz miesiącami przeżywać rozpacza czy depresję, a pół godziny później mieć łzy radości w oczach po przejściu Emocjonalnej Drogi. Polecam gorąco każdej kobiecie i każdemu mężczyźnie!

Więcej o Emocjonalnej Drodze, w tym dostęp do darmowej wersji tutaj.


Mogłeś trafić na tę stronę wpisując w wyszukiwarkę:

jak poradzić sobie ze śmiercią
jak poradzić sobie z przeszłością
jak poradzić sobie z rozwodem
jak poradzić sobie ze stresem
jak poczuć się szczęśliwym/lepiej/dobrze
jak poczuć się lepiej psychicznie
jak poczuć się lepiej po rozstaniu
jak zapanować nad: lękiem/strachem/nerwami/emocjami/uczuciami/
paniką/psychiką/niepokojem/wściekłością/rozpaczą
jak poradzić sobie z depresją

171 komentarzy:

 1. Czy Emocjonalna Droga jest w stanie sobie poradzić ze smutkiem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że z każdym rodzajem smutku niezależnie od przyczyny. To mogą być bardzo negatywne emocje takiej nawet, jak rozpacz po śmierci bliskiej osoby (męża, dziecka, żony, rodzica: ojca, matki). Tylko kwestia czasu. Przy dużym przygnębieniu zajmie to więcej czasu, przy mniejszym spowodowanym np. problemami w pracy, zajmie to zdecydowanie mniej czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy tą metodą można się wyleczyć z depresji bez tabletek?

   Usuń
  2. Nie wiem, ale z czasem możesz zauważyć, że czujesz się tak dobrze, że nie będziesz potrzebować tabletek antydepresyjnych. Tylko stosuj Emocjonalną Drogę równie często, jak zażywasz tabletki. Sama się przekonasz co lepiej działa na Twoją depresję.

   Usuń
 3. Tak, z każdym rodzajem smutku. Nie ważne czy chcesz sobie poradzić po zerwaniu, z rozwodem, ze śmiercią, ze stresem, z chorobą. To działa w każdym przypadku. Dzięki Emocjonalnej Drodze jesteś w stanie bardziej zrozumieć swoje emocje, dlaczego się tak czujesz jak czujesz, i co zrobić by poczuć się lepiej, a w końcu szczęśliwą osobą. Jak czerpać przyjemność z tego co masz, każdą chwilą, jak cieszyć się z drobiazgów, ze wszystkiego, z tego co dobre i z tego co złe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chciałabym nauczyć cieszyć się z drobiazgów. Dla mnie to sztuka, bo zauważyłam, ze rzeczy które otrzymuje z czasem przzestają mnie cieszyć. Trudno jest odczuwać szczęście tylko wtedy, gdy otrzymujemy coś materialnego, jak pieniadze, kupujemy sobie nowy ciuch czy kosmetyk. Jak cieszyć każdą chwilą, kazdym drobiazgiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez. Doszło o tego ze nic mnie nie cieszy 😐

   Usuń
 5. Ale dokładnie tym jest Emocjonalna Droga. Cieszysz się z drobiazgów np. z widoku nieba, powiewu wiatru na twojej twarzy, oddechu, kroków, które stawiasz... A ponieważ każdego dnia wszystko się zmienia, każdego dnia masz tysiące nowych bodźców, by poczuć się wspaniale czy po prostu dobrze. A ponieważ towarzyszy ci męski głos lektora, inaczej na to reagujesz niż na własne myśli, które miałyby prowadzić do lepszego samopoczucia. Bardziej się słuchasz obcego głosu niż swojego wewnętrznego, który masz w głowie. W tym tkwi sekret skutecznosci tego narzędzia do poprawy samopoczucia.

  OdpowiedzUsuń
 6. To dlaczego czuję się nieszczęśliwa? Dlaczego tak trudno jest poczuć się dobrze? Dlaczego tak trudno jest myśleć o czymś pozytywnym i tak łatwo jest myśleć o czymś przygnębiajacym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ emocje mają swoją wibrację. Te negatywne emocje przyciągają kolejne negatywne myśli, które odczuwasz jako emocje. Im dłużej w takim stanie tkwisz, tym trudniej jest Ci go opuścić, poczuć się lepiej. Istnieje też emocjonalna skala. Emocje od najgorszych stanów do najlepszych. Jeśli wiesz, jakie to emocje, to możesz nawet sama siebie przenieść stopniowo z gorszych stanów do coraz lepszych. Niemniej jednak jest to trudne bo jak napisała Kasia, trudno nam jest usłuchać swojego wewnętrznego głosu.

   Nie ważne czy chcesz się pozbierać po rostaniu z kimś, po śmierci bliskiej osoby, poradzić sobie ze stresem w pracy, to zawsze przechodzisz po kolejnych, coraz wyższych emocjach.

   Jeśli chcesz poprawić sobie humor, a obecnie czujesz bardzo niskie stany emocjonalne, takie jak np: rozpacz, to nie zrobisz tego przywołujac optymistyczne myśli. Nie da się tego dokonać, bo pomiędzy stanem rozpaczy a optymizmu jest olbryzmia przepaść. Musisz wykorzystać inne emocje, pośrednie emocje, by poczuć się lepiej. Na przykład możesz odwołać się do Zemsty. wyobrazić sobie, że na kimś lub na czymś się mścisz zanim przejdziesz do kolejnego stanu emocjonalnego. Takie pośrednie emocje pomogą Ci poczuć się zdecydowanie lepiej... Dalej to już jest Emocjonalna Droga i kolejne coraz wyższe emocje do odczuwania.

   http://www.emocjonalnadroga.pl/darmowa_wersja/

   Usuń
  2. Dlaczego wolimy być nieszczęśliwi?

   Usuń
  3. Działa! Nawet na bardzo głęboki smutek, który możesz odczuwać od dłuższego czasu i nie wiedzieć czemu. Tylko musisz wybrać odpowiednią dla siebie: wzrokowców lub słuchowców. Dla mnie to najlepiej działa wieczorem, gdy włączam sobie emocję, którą odczuwam i słucham do końca. Cudowne uczucie móc poczuć radość bez żadnego zewnętrznego bodźca, wystarczą tylko twoje myśli i emocje.

   Usuń
  4. Nie sądzę, by chodziło o to, że wolimy być nieszczęśliwi. To raczej chodzi o to, że chcemy siebie usprawiedliwić, bo łatwiej jest nam odczuwać smutek niż radość.

   Usuń
 7. Jak mam zrozumieć własne emocje?

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny sposób na poprawę nastroju, samopoczucia. Ciekaw jestem czy każdemu to pomoże poczuć się dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie problemem jest by pordzic sobie z negatywnymi myslami kiedy przychodzi zmierzch. Nie wiem czy inni tak mają, ale najczescciej złe samopoczucie dopada mnie wieczorem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złe samopoczucie wieczorem też mnie często dopadało. To nie tylko Twój problem, wiele kobiet tak ma, ale i u mężczyzn nie jest to odosobniony problem. To narzędzie pozwoli Ci wyzwolić się od negatywnych emocji wieczorem i o każdej innej porze. Może nie od razu, bo stopniowo uczysz się też czuć coraz lepiej, ale z dnia na dzień (z wieczoru na wieczór) będzie coraz lepiej.

   Usuń
  2. Złe samopoczucie wieczorem, ale także jesienią i zimą, to jest typowy problem wzrokowców. Słuchowcy tak nie mają. Wynika z braku równowagi pomiędzy aktywnością zmysłów, gdy zmysł wzroku bardzo dominuje nad resztą zmysłów. Emocjonalna Droga ma za zadanie to równoważyć. Można powiedzieć, że to najskuteczniejszy lek antydepresyjny, który nie ma skutków ubocznych, jedynie pozytywne. Wzrokowcy, których zmysłów wzroku zimą czy wieczorem nie jest dostatecznie stymulowany mogą odczuwać smutek czy nawet depresję w związku z tym faktem. Emocjonalna Droga pozwala dojść do równowagi i odczuwać radość z życia przez wszystkie pory roku i pory dnia.

   Usuń
 10. Czy stres ma wpływ na zdrowie? Jak się ma relacja typu: stres a zdrowie???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdanie stres a zdrowie jest ze sobą ściśle powiązany. Ostatnio byłam w szpitalu przez kilka dni na badania krwi. Była tam kobieta, która zachorowała na białaczkę. Mówiła, że zachorowała, a chorobę sama powiązała ze stresem, który przez ostatnie lata przeżywała. Zatem stres i zdrowie są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Jeśli chcesz być zdrowa, musisz zapanować nad stresem.

   Usuń
  2. stres może się przerodzić w depresję... Po tym mogą się pojawić różne inne już fizyczne choroby takie jak nowotwory.

   Usuń
  3. co zrobić żeby się nie stresować?

   Usuń
 11. jak podnieść się po upadku na przykład po bankructwie???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By poradzić sobie z upadkiem, z bankructwem i chodzi Ci o psychiczne podniesienie się z takiej porażki, to musisz zacząć myśleć lepiej niż to, na co wskazują okoliczności. Tylko wtedy okoliczności zewnętrzne zaczną się zmienić. Emocjonalna Droga pomoże Ci podnieść się po każdej porażce: finansowej, zawodowej, po utracie pracy itd. Ważne jest byś zaczął "oszukiwać rzeczywistość" i czuł się lepiej niż to na co wskazują Twoje obecne doświadczenia.

   Usuń
 12. Czy za pomocą Drogi Emocjonalnej mozna się wyleczyć z depresji? W ogóle czy depresja to choroba z którą można sobie w taki sposób poradzić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem psychiatrą, by w sprawach depresji wypowiadać się, jako ekspert, ale wiem, że wielu lekarzy czy pacjentów stara się leczyć skutek, a nie przyczynę. A przyczyną depresji nie jest depresja. Tak samo jak przyczyną choroby nowotworowej nie jest choroba nowotworowa. Zmiana myśli i emocji na pozytywne ma taki sam wpływ na depresję, jak i chorobę nowotworową.

   Usuń
 13. A co z zimowym przygnębieniem? Czy na to też jest jakiś skuteczny sposób?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z zimowym przygnębieniem, najlepszy sposób na zimową chandrę, jest taki, gdzie zewnętrzne bodźce, które pobudzały w Tobie optymizm latem, teraz zamieniasz na wewnętrzne bodźce, takie jak: radość z oddechu, ze stawianych kroków, z gorącej filiżanki herbaty czy kawy, którą trzymasz w ręku, przyjemność płynąca z dotyku kocyka, ciepło, jakie daje Twój grzejnik. To jest bardzo skuteczny sposób na zimowe przygnębienie, o ile zaczniesz uczyć się czerpać przyjemność z rzeczy, które uważasz za oczywiste, ale które wcale takie nie są.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Będę się ćwiczyć w odczuwaniu przyjemności z tego co dostępne zimą, by poradzić sobie z zimową chandrą.

   Usuń
  3. Mogę jeszcze dodać, że zimowe przygnębienie wynika z faktu, że zimą mamy zdecydowanie mniej nowych, pozytywnych bodźców, które pobudzają w nas optymizm. Emocjonalna Droga pozwala Ci to zmienić. Stopniowo uczysz się czerpać przyjemność z rzeczy powtarzalnych na które nie zwracasz uwagi, a które dawno temu sprawiały Ci ogromną przyjemność np.: picie wody, mycie rąk, itd.

   Usuń
  4. To tzn. syndrom zimowego smutku chyba każdej kobiecie sie to przytrafia

   Usuń
 14. Jak pocieszyć przyjaciółkę, którą rzucił chłopak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, to nie należy wzbudzać w niej pozytywnych emocji takich jak: optymizm, bo to nie zadziała. Musisz odwołać się do niższych stanów emocjonalnych na przykład wściekłości lub jeszcze niższych na przykład do zemsty. Tylko wtedy możesz skutecznie pocieszyć przyjaciółkę i każdą inną osobę.

   Usuń
 15. Zamówiłam ED już dawno, miała być między 7-10 listopada. Kiedy będzie bo już nie mogę się doczekać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, to jeszcze kilka zdań zostało oddanych do poprawki. Ma być około środy.

   Usuń
 16. Jak myśleć pozytywnie? Czy można się nauczyć myśleć pozytywnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można nauczyć się myśleć pozytywnie. Emocjonalna Droga oprócz tego, że pozwala Ci poczuc się lepiej, uczy Ciebie także optymizmu, dostrzegania pozytywnych rzeczy w każdym drobiazgu z którym możesz mieć do czynienia. Każda czynność może sprawiać Ci nieopisaną przyjemność, jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziesz i nauczysz się tego.

   Usuń
 17. I jeszcze jedno pytanie: w jaki sposób kontrolować myśli, by stać się optymistą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno jest kontrolować myśli, raczej o wiele łatwiej jest im pozwolić się przemieszczać po emocjonalnej skali. Przykładowo jeśli obecnie czujesz bezsilność, lepiej jest zaplanować zemstę, gdzie zemsta jest lepszym stanem niż bezsilność. Gdy odczuwasz chęć zemsty, możesz poczuć w sobie złość, gdzie złość jest lepszym stanem niż zemsta. W taki sposób możesz kontrolować myśli, pozwalając im się przemieszczać niczym rzece.

   Usuń
 18. Jak mniej się złościć i przejmować? Zauważyłam, że kiedy się czymś przejmuję to zaczynam też często się i złościć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy się złościsz bardzo często przechodzisz "mini emocjonalną drogę" właśnie po to, by poczuć się lepiej. Na przykład możesz czuć się bezsilna, a następnie, by nie odczuwać tego stanu złościsz się na coś lub na kogoś, by poczuć się lepiej. Problem jest wtedy, gdy wykorzystujesz bliskie osoby, by poczuć się lepiej, ponieważ odbywa się to kosztem bliskich Ci osób - Ty czujesz się lepiej, ktoś inny gorzej. Emocjonalna Droga działa w taki sposób, że nikt na tym nie cierpi, a raczej wszyscy Twoi bliscy zyskują, ponieważ czujesz się lepiej i dajesz to odczuć swojemu otoczeniu.

   Usuń
  2. Czy to oznacza, że mogę się poczuć lepiej, gdy się złoszczę?

   Usuń
  3. Dokładnie tak to działa: gdy się złościsz, czujesz się lepiej. Tylko.. no właśnie, lepiej się złościć w myślach niż na bliskie osoby. Bo co to za przyjemność poczuć się lepiej czyimś kosztem.

   Usuń
 19. Czy Emocjonalna Droga pomoże zwalczyć pesymizm? jaki jest najskuteczniejszy sposób, by zwalczyć pesymizm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomoże, choć sam pesymizm nie jest już najgorszym stanem emocjonalnym i można go nawet zaliczyć do tych "ponad negatywnymi". Działa to tak, że słuchasz emocjonalnej drogi właśnie od pesymizmu i przechodzisz do coraz wyższych emocji.

   Usuń
 20. Dlaczego często czuję się nieszczęśliwa? Od jakiegoś czasu, nie potrafię tego wytłumaczyć, czuję się nieszczęśliwa. Mam właściwie wszystko czego kobieta potrzebuje: kochającego męża, cudowne dzieci, dom, samochód, latem wakacje w dowolnym miejscu, jakie sobie wymarzę, a zimą w górach lub w ciepłych krajach, a mimo to nie jestem szczęśliwa. Czy to wynikać może z tego, że się przyzwyczaiłam do tego co dobre i już nic mnie nie uszczęśliwi zanim nie zajdzie w moim życiu zmiana? A co jeśli będzie to zmiana na gorsze i będę żałować, że nie doceniałam tego, co mam? Nie wiem czy to leży w ludzkiej naturze, że wolimy być nieszczęśliwe, bo o rzeczy, które nas unieszczęśliwiają jest łatwiej niż o te, które czynią nas szczęśliwe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieje się tak, ponieważ człowiek/dusza jest zorientowana na rozwój, a rozwijają nas zmiany, a nie zastój. Jeśli chcesz poczuć się szczęśliwa, to zrób coś, co zacznie Cię rozwijać np. zapisz się na kurs gotowania, tańca, malowania, gry na instrumencie. Możesz tez skupić się na swoim wnętrzu właśnie korzystając z Emocjonalnej Drogi, która pozwala Ci czerpać przyjemność z rzeczy na które do tej pory nie zwracałaś uwagi. Na pewne nie ma sensu się winić za to, że nie doceniasz tego, czego masz. Taka jest natura ludzka, że zmusza nas do ciągłego rozwoju i nie ma znaczenia, że masz wszystko co zaspokaja Twoje potrzeby - jest jeszcze inna potrzeba o wiele ważniejsza, tą potrzebą jest rozwój.

   Usuń
 21. Jak czuć się dobrze nawet, gdy najmniejsza rzecz nie układa się po naszej myśli?

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja mam pytanie, które nie daje mi spokoju. Rozmawiałem ze znajomym, który ma często myśli samobójcze, mówi, że tego typu myśli (samobójcze) pozwalają mu poczuć pewien rodzaj ulgi. Moje pytanie jest takie: jak smutek i myśli samobójcze są ze sobą powiązane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ale to prawda. Myśli samobójcze dają pewien rodzaj ulgi i są rodzajem emocjonalnej drogi, kiedy przechodzimy z najniższych stanów emocjonalnych do takich jak na przykład zniechęcenie (gdy nie masz ochoty więcej żyć). Rozwiazanie jest jedno: nauczyć się przechodzić Emocjonalną Drogę do najwyższych stanów emocjonalnych takich jak: moc, miłość, docenienie, a wtedy im rzadziej będziemy w takich stanach jak: depresja, lęk, tym rzadziej będziemy myśleli o zniechęceniu życiem.

   Usuń
 23. Skoro już mowa o myślach samobójczych, to ja mam pytanie właśnie dotyczące tego tematu: jak zwalczyć myśli samobójcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By zwalczyć myśli samobójcze, musisz przejść do odczuwania wyższych stanów emocjonalnych niż zniechęcenie, ponieważ myśli samobójcze to zniechęcenie do życia i pojawiają się one, gdy odczuwasz bardzo niskie stany emocjonalne. Zniechęcenie jest wyższym stanem emocjonalnym niż np. lęk, bezsilność i dlatego osoba, która o tym myśli, czuje się lepiej i bardzo często wraca do tych myśli.

   Usuń
 24. Czy smutek i szczęście mają wpływ na nasze zdrowie? Jak pani uważa? Czy osoba smutna będzie coraz bardziej chora, a szczęśliwa coraz bardziej zdrowa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że tak. Myślę, że ma to wpływ nie tylko na choroby fizyczne, ale i psychiczne. Dlatego warto jest być szczęśliwą, by być zdrową.

   Usuń
 25. Jak pocieszyć męża i w ogóle każdego innego mężczyznę? Dlaczego jest często tak, że gdy mówię mu by się nie martwił, ten zamyka się jeszcze bardziej w sobie i w ogóle nie ma już rozmowy na te tematy, które go martwią. Jak mam pomóc swojemu mężowi, gdy tego najbardziej potrzebuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieje się tak, ponieważ by go pocieszyć musisz zahaczyć o zdecydowanie niższe stany emocjonalne, najelpiej takie w jakich przebywa obecnie np.:
   -Czujesz się bezsilny? (bezsilność)
   -Nie masz już siły? (bezsilność)
   -Czujesz się niedoceniany? (brak poczucia własnej wartości)
   -Czy ktoś cię w pracy zdenerwował? (złość)

   Dopiero po takich pytaniach, gdy Ci odpowie, będziesz mogła kontynuować rozmowę na wyższych poziomach emocjonalnej skali.

   Usuń
  2. Błędem, jaki popełniasz, gdy starasz się pocieszyć mężczyznę, jest to, że nie nawiązujesz do stanu emocjonalnego w jakim się znajduje. To trochę tak, jakby ktoś był głodny, a Ty mu proponujesz wyjście do kina zamiast do restauracji i dziwisz się, dlaczego to go nie cieszy, kiedy kino jest takie fajne. Tak samo jest z emocjami, możesz się dziwić, dlaczego nie chce Twojego pocieszenia, gdy mówisz o optymizmie w słowach: "jakoś się ułoży, nie martw się".

   Usuń
  3. Jak mam radzić sobie z emocjami?

   Usuń
 26. To pytanie już chyba ktoś zadawał, ale nie znalazłem odpowiedzi. Jak pozbyć się stresu, jak niwelować stres, jeśli nie można go całkiem wyeliminować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emocjonalna Droga z pewnością nie całkiem weliminuje stres, ale na pewno po pracy Cię zregeneruje, byś miał siłę kolejnego dnia. Stres w końcu wiąże się z jakąś odpowiedzialnością i tylko, gdybyśmy przestali być odpowiedzialni, moglibyśmy całkowicie się od stresu uwolnić. Myślę, że ze stresem jest tak jak z chodzeniem. Nie można wyeliminować zmęczenia związanego z chodzeniem, ale możemy odpocząc i poczuć przyjemność np. ze spaceru. Z Emocjonalną Droga jest podobnie. Nie przestaniesz do końca się stresować, ale możesz poczuć przyjemność z każdego dnia pracy, że ją masz i że czyni ona Twoje życie celowym.

   Usuń
  2. Nawiążę jeszcze do stresu. Freud twierdził, że popadamy w depresję - najgorszy stan emocjonalny ponieważ nie pozwalamy sobie na przeżywanie innych emocji takich jak: obawy, zwątpienie, lęk, rozpacz, niepewność. Myślę, że łatwo można się z tym zgodzić, że depresja może w takiej sytuacji powstawać. Myślę, że podobnie ma się sprawa ze stresem tj. gdy nie masz nikogo albo wręcz masz, ale musisz przed rodziną, żoną, partnerką udawać twardziela, że nigdy niczego się nie boisz, nigdy nie unosisz gniewem, nic Cię nie martwi, to zaczniesz odczuwać stres, bo nie będziesz miał możliwości się go pozbyć po pracy. A w drugą stronę, gdy chodzi o przeciwdziałanie stresowi: gdy możesz o tym z kimś porozmawiać, gdy możesz komuś się zwierzyć ze swoich obaw i słabości, gdy możesz powiedzieć, że coś Cię drażni, złości, to możesz poczuć znaczną ulgę w stresie.

   Usuń
 27. Jak pocieszyć córkę po rozstaniu z chłopakiem? to pytanie już bylo, ale nie było odpowiedzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By pocieszyć córkę (rozweselić) proponuję Ci odwołać się do Zemsty. To szczególnie wtedy ma sens, gdy chłopak z którym się rozstała źle ją potraktował, w jej ocenie niesprawiedliwie.

   Idź do sklepu i kup 6 wiejskich jaj (ten tekst pochodzi z Kabaretu Skeczów Męczących pt."strajk").
   Następnie, gdy masz już te 6 wiejskich jaj, weź kartkę i napisz (lub wydrukuj) tego typu słowa, które podpisz imieniem swojej córki:

   "Wysyłam Ci te 6 wiejskich jaj.
   Spytasz po co?
   Byś jakieś miał!
   Spytasz: dlaczego wiejskie?
   By organizm nie odrzucił przeszczepów!
   Ale dlaczego aż 6 jaj?
   Byś nosił zapas po kieszeniach!

   (podpis)"

   Daj jej do przeczytania list i powiedz, by się podpisała, a w tym czasie zacznij pakować jaja.
   Oczywiście listu nie wyślesz, zapewne nawet się nie zgodzi, ale to co uzyskasz, to tyle, że zamiast myśleć o smutku, pomyśli o zemście, gdzie stan ten jest wyższy w stosunku do tych, które odczuwa, a sam list tj. jego treść pozwoli Ci ją przenieść do jeszcze wyższych stanów emocjonalnych takich jak np.: zadowolenie.

   Usuń
 28. jak podnieść się po utracie pracy ???

  OdpowiedzUsuń
 29. jak wyzwolić się od poczucia winy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emocjonalna Droga zawiera ten stan tj. poczucie winy. To jeden z najniższych stanów emocjonalnych, znajduje się tylko jeden stopień wyżej od depresji. By wyzwolić się z tego stanu, wystarczy przejść całą Emocjonalną Drogę aż do najwyższych stanów emocjonalnych.

   Usuń
 30. Czy to działa w przypadku depresji po śmierci bliskiej osoby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, działa także, w przypadku rozpaczy po stracie bliskiej osoby. Planujemy także wydać darmową wersję E.D. która ma zaradzić depresji spowodowanej śmiercią. Niestety, ale prędzej czy później ktoś z naszego życia odchodzi, czasami niespodziewanie, a wtedy nie mamy niczego, co byłoby w stanie nas pocieszyć po takiej stracie. Ból jest tak nieznośny, że znacznie przewyższa ból fizyczny. Znam to z własnego życia.

   Usuń
 31. Tak działa także w przypadku depresji spowodowanej śmiercią bliskiej osoby. Emocjonalna Droga na poziomie depresja zawiera nawet pytania odwołujące się do śmierci. Moim zdaniem jednak taką Emocjonalną Drogę początkowo trzeba przechodzić nawet kilka razy dziennie, ponieważ rozpacz po utracie bliskiej osoby może być tak wielka, że pokrzepienie, jakie uzyskasz przechodząc Emocjonalną Drogą może wystarczyć na kilka godzin. Z czasem jednak powinno być coraz lepiej i powinnaś/eś czuć się coraz lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 32. Zna ktoś może jakieś inne sposoby na depresję, równie skuteczne???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest ta alternatywna metoda leczenia depresji, która leczy duszę, a nie ciało. Bo jak to powiedziała jedna z lekarek "depresja to choroba duszy" z czym się w pełni zgadzam. Koncerny farmakologiczne jedynie leczą skutek, bo to jest w interesie firm, by uśpić depresję, a nie ją wyleczyć. Dzięki temu będą miały klienta na swoje specyfiki przez całe lata.

   Usuń
 33. A co zrobić gdy odczuwa się ból psychiczny nie do zniesienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy odczuwasz ból psychiczny, który jest tak silny, że trudno go znieść zamów pełną wersję Emocjonalnej Drogi, która jest bardziej rozbudowana i staraj się przechodzić za każdym razem, gdy poczujesz się gorzej.

   Usuń
 34. Czuję przejmujący smutek szczególnie o tej porze roku. Nie wiem czy to depresja... Z czego wynika depresja?

  OdpowiedzUsuń
 35. Możecie mi polecić jakieś inne skuteczne sposoby na stres?

  OdpowiedzUsuń
 36. Dobry dziadek :)2 grudnia 2016 08:09

  A jak pocieszyć/rozweselić wnuczkę/dziecko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mógłbym tutaj podać kilka przykładów, by rozweselić dziecko. Zacznę jednak od pierwszego.

   Metoda ta opiera się na następujących emocjach:
   -zemsta, złość, znudzenie, zadowolenie (zasada 4Z) - by można łatwo było zapamiętać, gdy zajdzie potrzeba odwołania się do tych emocji.

   1. Zacznij od zemsty. Weź kartkę papieru i napisz na niej takie zdanie: "Kopnij mnie w tyłek, nie uwierzysz, ale bardzo to lubię".
   Następnie spytaj komu by przykleiło na plecach ową kartkę.
   Gdy dziecko zastanowi się, przestanie myśleć o przygnębieniu, a skupi się na planowaniu zemsty (gdzie zemsta jest lepszym stanem, niż najniższe emocje, które definiujemy jako przygnębienie).
   2. Gdy odpowie komu przy najchętniej przyczepiło kartkę, spytaj czy na tą osobę jest złe.
   3. Zasugeruj, że jego złe samopoczucie może być wynikiem znudzenia.
   4. Zaproponuj jakąś wspólną aktywność, by osiągnąć stan zadowolenia. Wymień to słowo w trakcie, gdy będziesz proponować aktywność np. wspólny spacer.

   Ogólnie zasada 4Z powinna pomóc Ci pocieszyć każde dziecko czy też dziadkowi wnuczkę czy wnuka :)

   Usuń
  2. Dobry dziadek :)3 grudnia 2016 08:56

   Dziękuje za odpowiedź. A jak pocieszyć dziecko, gdy straci psa lub inne zwierzątko?

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że tutaj nie chodzi o pocieszenie, ale problemy natury egzystencjalnej, jakie może przeżywać dziecko. To może być związane ze strachem, jakie dziecko może odczuwać przed śmiercią, pustką, nicością. Tutaj powinna pomóc religia i nasze wierzenia, ale niestety religia katolicka nic nie mówi na temat duszy zwierząt i tego co dzieje się z energią zwierząt po śmierci. Jedyne co mogę poradzić, to potwierdzić zrozumienie emocji i uczuć dziecka mówiąc i pytając o smutek i brak zwiazany ze śmiercią zwierzątka.

   Usuń
 37. A co robić, gdy nas ktoś obrazi? Na przykład, gdy zostaniemy skrytykowani przez szefa i nie możemy nic zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli czujesz się naprawdę źle, gdzieś w granicach braku poczucia własnej wartości, to po pracy rozpocznij Emocjonalną Drogę od poziomu 2-giego. Wersja darmowa powinna wystarczyć w większości przypadków, by poczuć się lepiej, a wcześniej czułaś brak poczucia własnej wartości.

   Usuń
 38. Czy to oznacza, że lepsze samopoczucie uzyskam, gdy będę uczył się czegoś nowego?

  OdpowiedzUsuń
 39. Dlaczego tak trudno jest poczuć się dobrze? Mam wrażenie, że mam depresję przez pół roku w ciągu całego roku - tak długo jak trwa jesień i zima ja czuję się źle. Rady tutaj zawarte mają jakiś sens w odniesieniu od wielu stron na których rady są tak nierealne, że nawet nie będę tego komentować.

  OdpowiedzUsuń
 40. Jak mam pocieszyć przyjaciółkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy w jakiej sprawie chcesz ją pocieszyć...

   Usuń
  2. facet ją zostawił i nie wiem jak mam ją pocieszyć

   Usuń
  3. Wykonaj poniższe kroki. Kroki te realizują zasadę 4Z (zemsta, złość, znudzenie, zadowolenie).
   1. Zdobądź numer do kliniki weterynaryjnej. Zadzwoń przy swojej przyjaciółce i spytaj ile kosztuje zabieg kastracji psa. Gdy już to ustalisz wykonaj punkt 2.
   2. Poproś swoją przyjaciółkę o numer telefonu jej byłego faceta. Gdy spyta po co ci, odpowiedz, że chcesz go umówić na wizytę do lekarza. W tym momencie przestanie myśleć o smutku, a skupi się na zemście.
   3. Jego telefonu najprawdopodobniej Ci nie da, ale i tak nie zamierzasz do niego dzwonić, ten zabieg ma jedynie wzbudzić w niej uczucie zemsty.
   4. Zasugeruj/spytaj czy nie jest znudzona, czy nie nudziła się w jego towarzystwie. Czy w tej chwili się nie nudzi. Jeśli odpowie, że nie, to zasugeruj, że twoim zdaniem się nudzi i musi coś zrobić, by poczuć zadowolenie.
   5. Zaproś ją wieczorem do kina lub przyjdź do niej z winem i dobrym filmem.
   6. Na koniec zostaw jej Emocjonalną Drogę i powiedz jak ma z tego korzystać.

   Usuń
 41. Jak jak zwalczyć negatywne myśli na przykład myśli samobójcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się zwalczyć myśli samobójczych kierujac na nie uwagę, tzn. myśląc o tym, że nie chcesz o tym myśleć. Możesz te emocje zastąpić innymi, wyższymi stanami emocjonalnymi, które to nie będą obejmować emocji powiązanych z myślami samobójczymi.

   Usuń
 42. Moja przyjaciółka ma depresję po śmierci męża. jak mogę jej pomóc, jak i każdej innej osobie, która boryka się z depresją tego typu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz jej pomóc na kilka sposobów:
   1. Pytaj o ból, jaki odczuwa.
   2. Gdy już o nim powie, spytaj się czego się obawia np. samotności.
   3. Gdy już się wypowie: spytaj za co jest wdzięczna Bogu (jeśli jest osobą wierzącą), jeśli chodzi o to co przeżyła ze swoim mężem.
   4. Nie staraj się pocieszać słowami, że kogoś sobie znajdzie. To nie zadziała, a może wręcz pogłębić depresję. To nie jest właściwy moment.
   5. Spytaj czego by oczekiwał jej mąż od niej. Czy chciałby ją zobaczyć, jak znajduje jakąś pasję, zajęcie, które sprawia jej przyjemność i uszczęsliwia ją i czy jej mąż widząc to, cieszyłby się, gdyby odnalazła jakąś pasję, która by ją uszczęśliwiła? - wyraź to w sensowny sposób, dostosowany do okoliczności chwili. :)

   Usuń
 43. Chciałam jeszcze spytać o wersję Emocjonalnej Drogi: na co działa darmowa wersja, a na jakie "smutki" zadziała rozszerzona, płatna wersja Emocjonalnej Drogi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie wersje są pełne tzn. zawierają wszystkie emocje. Wersja płatna jest bardziej rozbudowana i pozwala przejść większe załamania.

   Usuń
 44. Jak osiągnąć lepsze samopoczucie wieczorem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By poprawić sobie samopoczucie wieczorem wystarczy darmowa wersja Emocjonalnej Drogi. Przejdź ją zaczynając od takiej emocji, jaką obecnie przeżywasz. Jeśli nie jesteś w stanie tego określić, ustal swój stan na skali 10-stopniowej i wybierz numer na Emocjonalnej Drodze, który odpowiada Twojemu samopoczuciu i słuchaj starając się wczuwać w emocje aż do końca Emocjonalnej Drogi, czyli do poziomu 10 tego.

   Usuń
 45. Dlaczego w emocjonalnej ścieżce zawarte są pytania, które wzbudzają w nas depresję, czy to rozsadne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przypomina pociąg. Jeśli stoisz w miejscu, to pociąg też staje, byś mógł wsiąść do środka. Jeśli byś biegł truchtem, to pociąg też powinien zrównać z tobą, byś mógł łatwo wsiąść do pociągu. Jeśli odczuwasz depresję, to nie zaszkodzi ci odczuwanie depresji. To dlatego na Emocjonalnej Drodze są zawarte właściwie wszystkie emocje, jakie możemy odczuwać, by każdy mógł się załapać i poczuć lepiej niezależnie od tego czy czuje depresję, brak poczucia własnej wartości, lęk, wściekłość, zazdrość, zemstę czy inne negatywne emocje.

   Usuń
 46. Jak poczuć się pewną siebie, wartościową kobietą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W styczniu będzie Emocjonalna Droga Przekonania, która to pomoże Ci poczuć się wartościową kobietą i całkowicie zmienić przekonania na swój temat. Do tego czasu proponuję Ci utworzyć samej Emocjonalną Drogę w formie emocji i przekonań przypisanych do nich. Według wzoru:

   1. Depresja. Dlaczego moje życie jest do niczego?
   5. Niepokój. Dlaczego ciągle się wszystkiego obawiam?
   7. Pesymizm. Dlaczego ciągle widzę wszystko w czarnych barwach?
   8. Szczęście. Dlaczego tryskam energią?
   9. Pasja. Jak mam odkryć w sobie życiową pasję?
   10. Miłość/Moc/Docenienie. Dlaczego mam olbrzymią moc, nieograniczoną milość i doceniam dar jakim jest życie?

   Nie uzupełniłem wszystkich emocji, ponieważ to powinny i tak być Twoje emocje, a nie te, które ja Ci podam. Następnie utwórz sobie zeszyt w którym zapiszesz na każdej kartce oddzielnie emocje do przeżywania. Każdego dnia możesz otworzyć zeszyt na kartce określającej emocję, którą obecnie przeżywasz i odczuwać kolejne emocje aż do końca. Pełną emocjonalną skalę otrzymasz pobierając darmową wersję Emocjonalnej Drogi.

   Z czasem zauważysz, że z dnia na dzień znajdujesz się w coraz wyższych stanach emocjonalnych, a do tych najniższych schodzisz coraz rzadziej. Dzięki temu zwiększysz swoje poczucie własnej wartości, a to zaowocuje pewnością siebie.

   Usuń
 47. Dlaczego rady typu: "myśl pozytywnie" są takie trudne do realizacji? I czy tylko mi się wydaje, że rady typu: "porzuć negatywne myślenie" nie mają sensu bo zwyczajnie nie działają?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym zwalczaniem negatywnych myśli, jest jak z ignorowaniem kamieni w ogrodzie. Ktoś ci doradza, żebyś na kamienie nie zwracała uwagi, że one nie istnieją, albo że są ładne, albo żebyś wyobraziła sobie, że znikają, albo żebyś je pokolorowała we wszystkie kolory tęczy... Ale to nie działa, bo one nie znikną, zawsze tam będą, bo określają nasze ja, nasze doświadczenia. Jedyne co możesz zrobić, to skacząc od najmniejszego do coraz większego, aż przeskoczysz mur i znajdziesz się w nowym ogrodzie w którym kamieni nie będzie, tamte pozostaną obok, ale już bez wpływu na Twoje życie. Podobnie działa Emocjonalna Droga, która nie każe Ci ignorować swoich negatywnych emocji, ale pozwala Ci wspiąć się po nich tak, byś mogł/a przeżywać najwyższe emocje z miłością włącznie. Nie musisz zwalczać negatywnych myśli, bo to jest niemożliwe. Nie da się czegoś zwalczyć kierując na to naszą uwagę. Możesz to jedynie wykorzystać, by przeżywać inne, lepsze emocje bez próby ich zwalczania.

   Usuń
 48. Jak wspierać, skutecznie pocieszyć koleżankę, którą zostawił mąż dla młodszej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U góry jest opisany genialny sposób z weterynarzem :) na pocieszenie w takiej sytuacji. :)))

   Usuń
 49. z czego bierze się depresja i jak odróżnić smutek od depresji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I czy można wyjść z depresji/ wyleczyć depresję bez tabletek?

   Usuń
  2. A czy można wyleczyć depresję tabletkami?

   Usuń
  3. Moim zdaniem, tabletki w przypadku depresji działają tak na organizm, jak tabletki przeciwbólowe. Nie leczą depresji, jedynie ją tłumią. W związku z tym nie można wyleczyć depresji biorąc tabletki. Można ją wyleczyć trenując swój umysł, by zaszły zmiany na poziomie komórkowym.

   Usuń
  4. Smutek to moim zdaniem moment chwilowy, gdy potrafimy sobie zdać z tego sprawę i zmienić emocje. Depresja to stan, który już tak zmienił nasz mózg, ścieżki neuronowe są tak dobrze rozwinięte, że wychodzi nam tylko negatywne myślenie.

   Usuń
 50. Czy depresja może wynikać z samotności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Wiem, że wiele osób powie, że tak, że depresja oczywiście może wynikać z samotności, ale pokażę to na przykładzie. Gdy ktoś odchodzi z naszego życia mamy dwie możliwości: możemy czuć się samotni i odczuwać głęboki smutek, który z czasem może przerodzić się w depresję. Możesz też w tym samym czasie wspominać najprzyjemniejsze chwile, jakie przeżyłeś z tą osobą, która odeszła z Twojego życia. Co jest łatwiejsze? Oczywiście odczuwanie negatywnych emocji, bo w takim żyjemy świecie, gdzie uczymy się czuć źle i patrzeć na to co złe, a nie dobre. Emocjonalna Droga powstała po to, by to zmienić, by się temu przeciwstawić i uczyć się, a następnie uczyć swoich bliskich odczuwać radość, wbrew wszystkiemu.

   Usuń
 51. Czy stres może przerodzić się w depresję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak może długotrwały stres przerodzić się w depresję. Przy długotrwałym stresie mogą w mózgu powstawać zmiany, które prowadzą do depresji - nie tylko depresji, którą odczuwamy, jako głęboki smutek, ale depresji, którą rozumiemy jako chorobę.

   Usuń
  2. Swoimi słowami mogę to ująć tak: gdy odczuwamy długotrwały stres, smutek, przygnębienie i napięcie, to mózg jak mięsień przystosowuje się do tych emocji, by łatwiej nam było odczuwać stres, smutek, przygnębienie i depresję w efekcie. Zapewne w drugą stronę to także działa tzn. gdy uczymy się odczuwać radość, to mózg zmienia się i pomaga nam to łatwiej odczuwać.

   Usuń
 52. Jak zwalczać złe myśli np. te związane z zemstą na kimś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By to zwalczyć, najpierw to poczuj w myślach. NIe zwalczaj tych myśli, bo nie da się czegoś zwalczyć, walcząc z tym. Następnie, gdy znasz emocjonalną skalę, skupi się na kolejnych wyższy emocjach i poczuj je, nie myśl o nich, ale poczuj. Przykładem wyższej emocji może być złość, następnie zniechęcenie, znudzenie, pesymizm i w końcu pozytywne emocje: optymizm, nadzieja, pasja, moc, miłość - w taki sposób możesz zwalczyć złe myśli, gdy nie starasz się ich na siłę zwalczyć, a raczej zastąpić wyższymi emocjami.

   Usuń
 53. z czego bierze się depresja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudne pytanie i nie łatwa odpowiedź. Ze stresu. Z nagromadzonych hormonów np. kortyzolu, który blokuje nas na bodźce i działa tak, jakby osaczało nas stado lwów, a nie gonił nas mały pies, kiedy czujemy jedynie stres, który nam pomaga biec szybciej. Z nierównowagi zmysłów. Depresja może też brać się ponieważ mózg ułatwia nam odczuwanie coraz głębszego smutku, tworzy ścieżki neuronowe, które są coraz "wyraźniejsze". Jeśli nie powstrzymujemy takich myśli, to z dnia na dzień jest coraz łatwiej nam przywoływać negatywne myśli. Wreszcie depresja może być wynikiem notorycznej agresji, jaką przejawia nasz partner, a my w związku z tym odczuwamy niepokój - nawet na odległość. Jeśli można odbierać myśli na odległość, można też i emocje odbierać i odczuwać lęk, gdy ktoś jest w tym czasie zdenerwowany.

   Usuń
 54. I mam jeszcze jedno pytanie do osób, które mają depresję i zażywają leki. Jakie jest waszym zdaniem najlepsze lekarstwo na depresję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tej stronie znajdziesz opinie na temat tego, jak i w jakim zakresie antydepresanty pomagają: https://hyperreal.info/talk/czy-antydepresanty-wyleczy-was-depresji-t36786-10.html

   Usuń
 55. Hej :)
  Korzystam z ED już od jakiegoś czasu. Co zrobić jeśli chcę określić swój nastrój a mam wrażenie, że nie czuję nic? Albo czuję się średnio ale nie wiem do jakiej emocji to dopasować?
  Mam też problem z np. wyobrażeniem sobie zadowolenia jakie odczuwa rodzic widząc pierwszy krok swojego dziecka. Taki sam mam problem, gdy próbuję odczuwać pesymizm, optymizm i znudzenie. Nie umiem tego poczuć. Co robię źle? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emocjonalną Drogę możesz edytować. Możesz przykladowo usunąć te nagrania, które do Ciebie nie przemawiają i tylko zabierają Ci czas.

   Tutaj nie chodzi tylko o odczuwanie zadowolenia w połączeniu z jakiś obrazem, ale chodzi o użycie tego akurat słowa za którym zazwyczaj mamy już okreslone wrażenia i pod drugie chodzi o programowanie, byśmy widząc dziecko czerpali z tego większą przyjemność.

   Jeśli nie wiesz, co czujesz określ swój nastrój na skali 10 stopniowej i wybierz ten numer, którym okresliłąś swój nastrój. Przykładowo, jeśli na skali 10 stopniowej swój nastrój określisz na 5, to wybierz numer 5 i od tego możesz słuchać aż do końca lub przerwać w dowolnym momencie.

   Usuń
  2. Możesz też stworzyć sobie kilka wersji E.D. na co dzień. Do których wybierzesz te emocje, które do Ciebie najbardziej przemawiają. Na przykład w stanach negatywnych tylko po 1 nagraniu, a w stanach poztywnych możesz zostawić wszystkie nagrania.

   I jeszcze jedna uwaga, być może istotna. E.D. jest tak skonstruowana, że na końcu u wzrokowców wzbudza się uczucia powiazane ze zmysłami powiązanymi z lewą półkulą mózgową: dotykiem, powonieniem, słuchem i smakiem. Jednak, by to poczuć musisz znajdować się już w wysokim, pozytywnym nastroju. Jeśli będziesz odsłuchiwać te nagrania, gdy czujesz się źle, to nie przemówi to do Ciebie. Musisz obniżyć się o kilka emocji, wczuć w nie i przejść stopniowo coraz wyżej.

   Usuń
  3. Pamiętaj, że wzrokowiec dla równowagi emocjonalnej powinien też aktywować te zmysły mało aktywne. Dlatego, tak to jest skonstruowane. Po to, byś mogła zyskać jeszcze wiekszą równowagę emocjonalną, ponieważ ciągłe poleganie tylko na zmyśle wzroku prowadzi do stanu nierównowagi.

   Usuń
 56. Jak mam pozbierać się po rozwodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emocjonalna Droga powstała także po to, byś mogła pozbierać się po rozwodzie. Najważniejsze jest by na początku korzystać z E.D. tak często jak pojawiają się negatywne myśli, by nie pozwalać im zaistnieć i rozwinąć się. Stopniowo zobaczysz, że twój umysł będzie uczył się czuć dobrze i że będzie Ci to wychodziło łatwiej niż zamartwianie się i to niezależnie od tego, jakie są okoliczności, jak trudne, jak sprawy po rozwodzie przybrały niekorzystny obrót, bo sztuką jest, by czuć się dobrze niezależnie od tego co wiąże się z rozwodem.

   Usuń
 57. Czy można wyleczyć się z depresji bez leków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam takie pytanie dotyczące stresu: co mam robić, gdy nie mam jak rozładować napięcia, a sytuacja z żoną nie sprzyja temu, a wręcz potęgują stres?

   Usuń
  2. Moim zdaniem Pana problemy z żoną mogą wynikać ze stresu, jaki Pan przeżywa. Pana niepokój może działać w taki sposób, że ona odczuwa to, jako irytację, która odbija się na relacjach. Niech Pan postara się zrelaksować mimo wszystko na przykład w samochodzie. Zresetować po pracy, by wchodzić do domu w dobrym nastroju i zaczynać nowy dzień z nową energią, bez bagażu z wczorajszego dnia. Wtedy stres będzie do zniesienia i nie będzie się kumulować.

   Usuń
 58. Czy można nauczyć cieszyć się z drobiazgów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można nauczyć się cieszyć z drobiazgów, ale po pewnym czasie ponownie przestajesz na to zwracać uwagę. Myślę, że stres z którym na co dzień się spotykamy robi swoje i przestajemy zwracać uwagę na drobiazgi, a zamiast tego oczekujemy rzeczy doniosłych, które miałyby nas zadowolić. Emocjonalna Droga to ułatwia, bo od czasu do czasu przypomina Ci, że są w życiu drobiazgi, którymi możesz się cieszyć na równi z dużymi rzeczami.

   Usuń
 59. Czy za pomocą tej drogi mogę przestać się zamartwiać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Za pomocą Emocjonalnej Drogi może Pani przestać się zamartwiać i przenieść do wyższych emocji niż na przykład lęk/rozpacz i inne zmartwienia, które Panią niepokoją.

   Usuń
  2. Jak poradzić sobie z depresją sezonową?

   Usuń
 60. Czy jest jakiś związek pomiędzy stresem a stwardnieniem rozsianym? Czy osoby, które przeżywają stres i nie potrafią nad nim zapanować są bardziej podatni na zachorowanie na SM?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej rodzinie jest przypadek zachorowania na tę chorobę. Wcześniej, gdy ta osoba miała bardzo mało stresującą pracę miała tylko kilka epizodów (napadów) w ciągu swojego życia. Jednak wszystko się zmieniło, gdy zmieniła pracę z mało stresującej, na pracę nauczyciela. Choroba się uaktywniła i zaczęła bardzo przyśpieszać. Myślę, że jest duży związek pomiędzy stresem a Stwardnieniem Rozsianym. Ważne jest może nie tyle by unikać stresu, co umieć się od niego każdego dnia uwalniać.

   Usuń
 61. Chyba mam zimą depresję... Czy to działa też w przypadku "depresji sezonowej"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy Twoja depresja sezonowa Aneto nie uaktywnia się także wieczorem i wtedy, gdy nic sie nie dzieje wokół Ciebie, gdy jest cicho, a Tobie zdaje się się to smutne? Bo jeśli tak jest, to nie uwazam by to zwiazane było z porą roku, czy też porą dnia. Chodzi raczej o to, że Twoje zmysły się nie równoważą, a zmysł wzroku znacznie dominuje nad innymi zmysłami. To dlatego odczuwasz smutek, gdy brakuje Ci bodźców wieczorem lub jesienią i zimą. Moim zdaniem z tego wynika Twoja depresja sezonowa. Jesienią i zimą jest mniej możliwości spedzania aktywnie czasu, szybciej kończy się dzień i to wpływa na Twój nastrój, a ponieważ nie jesteś nauczona do czerpania równej przyjemności z pozostałych zmysłów, odczuwasz zimowy smutek.

   Usuń
  2. Podobnie może działać depresja poporodowa, która bardzo zmienia tryb życia i kobiety, które są wzrokowcami, a wczęsniej aktywnie spędzały swój czas, teraz, gdy muszą zajmować się dzieckiem, a ich dzień wygląda niemal identycznie, jak pozostałe, popadają w depresję. Nie jest to prawdziwe, tylko brakuje przyjemności, jakich dostarczają nam pozostałe zmysły.

   Usuń
 62. Jak stać się optymistą i nauczyć się myśleć pozytywnie?

  OdpowiedzUsuń
 63. Jak radzić sobie z przygnębieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najszybciej, ponieważ, gdy tego nie robisz, to jest Ci coraz łatwiej odczuwać przygnębienie.

   Usuń
  2. Jeśli chcesz myśleć pozytywnie, musisz przejść całą emocjonalną skalę do pozytywnych emocji i je odczuwać. Z czasem, po mniej więcej kilku tygodniach Twój umysł wyrobi w sobie nowy nawyk i pozytywne myślenie stanie się dla Ciebie normą.

   Usuń
  3. Może nie aż taką normą, ale masz pewien zapas pozytywnego myślenia, gdy tego typu pozytywne myśli zaczynają dominować. Następnie, jeśli tego nie podtrzymujesz, to w jakimś stopniu, pod wpływem negatywnych okoliczności możesz się wypalić i wrócić do przygnębienia.

   Usuń
 64. Jak poczuć radość z wydawałoby się bardzo banalnych rzeczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprzez szukanie równowagi pomiędzy zmysłami. Inaczej, gdy skupiasz się tylko na jednym zmyśle i ciągle poszukujesz coraz to nowych bodźców, to wprowadzasz się w coraz większy stan nierównowagi, bo z czasem nic Cię nie zadowoli dostatecznie i popadniesz w zły nastrój.

   Usuń
 65. Jak poczuć się lepiej wieczorem, gdy mam więcej czasu na myślenie i często przychodzą bardzo negatywne myśli nad którymi nie mogę zapanować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno jest nad nimi zapanować właśnie dlatego, że próbujesz to robić. Być może masz wrażenie, że jak wszystko sobie przemyślisz na spokojnie, to będziesz mogła skupić się na czymś przyjemniejszym, ale to nie działa. Nie działa, bo umysł się przyzwyczaja do odczuwania negatywnych emocji i z dnia na dzień może się pogarszać i będziesz miała coraz więcej negatywnych obrazów do wspominania.

   Usuń
 66. czy istnieje związek pomiędzy depresją a natężeniem światła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Psychiatrzy są zdania, że tak, że istnieje związek pomiędzy depresją, a natężeniem światła. Często zalecają nawet naświetlenia lampami, które mają zrekompensować te braki, ale moim zdaniem warto też poznać inne metody na poprawę samopoczucia i że światło może nas pobudzać albo czynić sennymi, gdy go brakuje, ale niekoniecznie musi wpływać na nasz nastrój.

   Usuń
 67. Czym różni się choroba afektywna dwubiegunowa od depresji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprzemienne stany euforii wręcz maniakalnej i depresji, ale czy to można nazwać chorobą? Trudno mi sie z tym zgodzić. Według niektórych nawet Winston Churchill "chorował" na chorobę afektywną dwubiegunową.

   Usuń
 68. Jak szybko nauczyć się panować nad emocjami w związku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ważne czy chcesz panować nad emocjami, gniewem, złością, zazdrością, w jakiś sposób musisz to przeżyć. Najlepiej taki, by to nikomu nie szkodziło, byś nikogo nie ranił czy raniła. Jeśli będziesz się powstrzymywać przed wyrażeniem tych emocji - choćby w myślach - to odbije się to na Twoim samopoczuciu lub zdrowiu, a wtedy albo wybuchniesz jeszcze większym gniewem, albo zachorujesz, albo popadniesz w głęboką depresję.

   Usuń
 69. Nie rozumiem tej drogi, słucham lektora i nic nie czuje...Czy po jego pytaniu mam sobie odpowiadać co to za uczucie? Ja na wiele pytań nie moge odpowiedzieć, bo nigdy nie mialam pewnych sytuacji, ktore są wymieniane w tych pytaniach....wyjasnijcie mi o co chodzi, i czy mam tego tylko słuchać czy co....Chce pomocy, bo mam nerwice połączona ze stanami przygnębienia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej słuchać i starać sobie to wyobrazić w umyśle. Jeśli czuje się Pani wyjątkowo źle to proszę zaczynać od bardzo niskich stanów np. braku poczucia własnej wartości.

   Usuń
 70. Jak zapanować nad negatywnymi uczuciami?

  OdpowiedzUsuń
 71. ... i co zrobić aby poczuć się lepiej?

  OdpowiedzUsuń
 72. jak poradzić sobie ze zmartwieniami lub przestać się nimi tak przejmować?

  OdpowiedzUsuń
 73. Jak pocieszyć smutną osobę?

  OdpowiedzUsuń
 74. Jak radzić sobie z gniewem i agresją?

  OdpowiedzUsuń
 75. Nie panuje nad nerwami, wybucham gniewem bez powodu, ranię bliskie mi osoby. Czy można coś z tym zrobić? Dlaczego niektórzy ludzie są z natury łagodni, a inni nerwowi?

  OdpowiedzUsuń
 76. Jak wzbudzić w sobie uczucie radości nawet, gdy niemal wszystko co nas otacza jest dla nas przytłaczające i negatywne?

  OdpowiedzUsuń
 77. Jak wyleczyć się z głębokiej depresji ale bez leków?

  OdpowiedzUsuń
 78. Jakie znaczenie ma intensywność/siła odczuwania emocji? Można przeżywać delikatny stres a można też i silny stres. Czy intensywność ma znaczenie? Czy im intensywniej będę odczuwać najwyższe emocje tj. Pasja, radość, miłość to szybciej zmaterializują się w świecie zewnętrznym?

  OdpowiedzUsuń
 79. Czy z pomocą emocjonalnej drogi można zmienić charakter?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że możesz stać się większą optymistką, szybciej dochodzić do siebie po jakiejś nieprzyjemnej sytuacji. Możesz zyskać większą równowagę, ponieważ Emocjonalna Droga tak jest skonstruowana, byś się równoważyła.

   Usuń
  2. Myślę, że nie chodzi Ci tyle o charakter, co o wyjście poza schemat negatywnych emocji, którymi przesiąkłaś w swojej młodości, a które teraz kształtują Twoje życie. Z tym się wiążą też przekonania, które także wynieśliśmy z domu. Emocjonalna Droga w tym może pomóc tzn. możesz nauczyć się przebywać sie w wysokich emocjach i zmienić swoje życie na lepsze.

   Usuń
 80. Pisałam komentarze z telefonu ale chyba się nie dodały. Czy z pomocą Emocjonalnej drogi można zmienić swój charakter?
  Jakie znaczenie ma siła odczuwania emocji? Czy można odczuwać emocje słabiej lub mocniej? Jaki wpływ na materializowanie się zdarzeń w naszym życiu ma intensywność odczuwania emocji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intensywność przeżywanych emocji szybciej przybliża Cię do czegoś fizycznego, co temu odpowiada. Lęk, smutek, niepokój, im intensywniej to odczuwasz, tym szybciej materializują się rzeczy z tym powiązane. Bo tak naprawdę Emi wszystko co w swoim życiu otrzymujesz, wybierasz to za pomocą emocji, uczuć i myśli, przy czym myśli mają najsłabszą moc, a największą emocje. Ludzie żyją w iluzji tworzenia. Wierzmy, że jutrzejszy dzień nie został stworzony i że jutro dopiero nastąpi. Tymczasem wszystko już istnieje w świecie pozbawionym czasu. Podczas tworzenia tej wersji wszechświata zostałaś stworzona w niezliczonej ilości wariantów. Gdy chodzisz, jesz, śpisz, pracujesz itd. tak naprawdę tylko myślisz, że to robisz, ponieważ nie możesz zrobić, co już zostało zrobione. Możesz to tylko poczuć i wybrać za pomocą: myśli, uczuć i emocji. Cała reszta, jest iluzją tworzenia.

   Usuń
  2. Dlatego myślę, że jeśli chodzi o zmianę charakteru, to najważniejsze jest tutaj, by jak najczęściej przebywać w emocjach powyżej pesymizmu, ponieważ wraz z tymi emocjami przyjdą odpowiedniki w świecie fizycznym. Wiele rzeczy stanie się dla Ciebie oczywiste, rzeczy, którzy wcześniej nie dostrzegałaś, ponieważ Twoje wibracje nie były na tej częstotliwości.

   Usuń